Ekologické okénko
Čapí hnízdo 2009
V Němčicích nad Hanou, v ulici Chvátalova, na vysokém komíně domu č.p. 53 rodiny Ohlídalovy, je už několik let velké čapí hnízdo, kam se po celou dobu čápi pravidelně vracejí a vždy zde vysedí dvě až tři mláďata.
Jelikož hnízdo začalo být až příliš objemné a ohrožovalo stav nemovitosti, obrátil se v loňském roce pan Ohlídal na odbor životního prostředí Městského úřadu v Němčicích nad Hanou o pomoc.
Abychom dostali povolení na zásah do čapího hnízda, bylo potřeba celou věc konzultovat jak s odborem životního prostředí Olomouckého kraje, tak s ochránci přírody ve Valašském Meziříčí, jelikož čáp patří mezi chráněné živočichy – ptáky. Celá akce oprav byla vyčíslena na částku cca 17.000,- Kč (materiál, práce, cesta). Tato částka byla zahrnuta do rozpočtu města.
Na podzim roku 2008 začala akce opravy shozením celého čapího hnízda. Přes zimu ochranáři přírody z Valašského Meziříčí soustavně pracovali na vytvoření podložky, která se znovu usadí na komín. Podložka byla upravena tak, aby nedocházelo k ucpání komínu a následnému vlhnutí zdí.
V březnu roku 2009 se podložka usadila na komín, mírně vypletla větvemi, vystlala slámou a trávou. Pak už se jen čekalo na přílet čápů, zda se jim nové obydlí bude líbit.
Po dlouhém čekání párek čápů opravdu přiletěl. Čápi si nové hnízdo dostavěli tak, aby se jim v něm líbilo a k naší radosti vyvedli na svět tři krásná čápata…..
Čapí hnízdo 2020
Revize čapího hnízda na komínu v ulici Chvátalova
Dne 25. 2. 2020 proběhla revize čapího hnízda, které si čápi postavili na komíně bývalé pekárny U Miků v současné době nefunkčním komíně paní Ohlídalové, na ulici Chvátalova. Revize spočívala ve snížení množství nashromážděných větví, odebrání travnatého drnu ze středu hnízda a natření kovové podložky pod hnízdem proti korozi. Akci provedli zaměstnanci Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí, kteří jsou na tento typ práce specializovaní. Tímto přejeme čápům příjemný pobyt v jejich upraveném hnízdečku a spoustu nových mláďat.
Fotogalerie
Dokončení projektů: Obnova porostu LBK29 a Založení vybraných krajinných prvků v k.ú. Němčice nad Hanou
1. Obnova porostu LBK29
Celkové náklady: 2 123 431 Kč. Dotace z OPŽP: 1 698 745 Kč.
2. Založení vybraných krajinných prvků v k.ú. Němčice nad Hanou
Celkové náklady: 3 973 747,26 Kč. Dotace z OPŽP: 3 973 747,26 Kč.
Oba projekty realizovala společnost Vacula silniční s.r.o., Růžová 972/1 110 00Praha 1, IČ: 03181936. Přípravu projektů, technický dozor, autorský dozor, manažerské řízení projektů zprostředkovala společnost Atregia s.r.o., Šebrov 215, 679 22 Šebrov – Kateřina, IČ:02017342.
Realizace obou projektů, které na sebe funkčně navazují, byla zahájena v září 2019. Projekty vznikly v návaznosti na dokončení procesu komplexních pozemkových úprav.
Hlavní cíle projektů:
1) Obnova stávajícího břehového porostu biokoridoru LBK29, který se nachází za městem Němčice nad Hanou, u pramene místní vodoteče Žlebůvka, v lokalitě místními občany nazývané U kamenné boudy.
1) Založení nového biocentra a biokoridorů na k.ú. Němčice nad Hanou.
Biocentra, která jsou mezi sebou propojena biokoridory, představují základní prvky tzv. Územního systému ekologické stability. Pod tímto pojmem si můžeme představit jakousi kostru tvořenou stromy, keři a rostlinami, která prochází dnešní člověkem výrazně pozměněnou krajinou. Tato kostra slouží především k zachování přírodě blízkých ekosystémů, které udržují přírodní rovnováhu a zajišťují možnost migrace organismů z rostlinné a živočišné říše.
V rámci projektu Obnova porostu LBK29 došlo u stávajícího porostu biokoridoru k vykácení do budoucna neperspektivních dřevin a k ořezu některých dřevin z důvodu jejich omlazení. V lokalitě byla vytvořena výsadba nových dřevin původních druhů, která byla po obou stranách vodoteče Žlebůvka doplněna založením rozsáhlých travnatých ploch, jejichž součástí jsou květnaté louky. Celkově se díky realizaci projektu zvýší retenční schopnost území (omezení působení vodní eroze) a jeho biodiverzita. V rámci projektu bylo celkem vysazeno 119 stromů a 132 keřů a bylo založeno 25 320 m2 porostu trávníku a 26 400 m2 květnatých luk.
V rámci projektu Založení vybraných krajinných prvků v k. ú. Němčice nad Hanou bylo vytvořeno nové biocentrum, které přímo navazuje na porost obnoveného biokoridoru z výše popsaného projektu. Od tohoto nově vytvořeného biocentra byly založeny další nové biokoridory, které jsou vedeny přes silnici II. třídy směr Prostějov a napojují se na stávající porost tzv. tří mez (pozůstatky keltského opida) a dále pokračují po horizontu podél hranice katastru obce Víceměřice až po tzv. vyhlídku Kozlov. Šířka výsadby je 7,5 m s tím, že bude v souladu s platnou územně plánovací dokumentací na potřebnou šířku biokoridoru, která je minimálně 15 m doplněna obdobnou realizací výsadeb na k. ú. Víceměřice. Biocentrum a biokoridory jsou tvořeny velmi rozsáhlou výsadbou původních druhů stromů a keřů, která do budoucna bude plnit protierozní funkci v této intenzivně zemědělsky obhospodařované krajině. Rovněž tak dojde alespoň k částečnému navrácení členitosti zemědělské krajiny a k vytvoření migračních cest pro organismy. Celkem bylo v rámci projektu vysazeno 6 763 stromů a 1100 keřů.
Oba tyto projekty byly dokončeny v květnu 2020 a já věřím, že za pár let se tato místa stanou útočištěm nejen mnoha druhů rostlin, hmyzu a zvěře, ale i lidských milovníků přírody. Přírody, které je v této intenzivně zemědělsky obdělávané krajině pořád ještě málo.
Tímto bych chtěla poděkovat všem, kteří se na projektech podíleli.